Bize Ulaşın
Akaretler Sıraevler, Şair Nedim Cad. E2 Blok Daire 4, Beşiktaş - İstanbul
hello@3bitz.com
+90 212 244 0102
Kariyer
cv@3bitz.com

Covid 19 ve Sosyal Medya & Influencer Pazarlama

COVID-19 salgını, insanları yaşam tarzlarını ve davranışlarını günlük hayattan sosyal ve çalışma hayatına değiştirmeye zorlayarak dijital dünyanın kullanım kapsamını genişletmesi ve kullanım süresini artırması için fırsatlar sağlar. Sonuç olarak, pazarlamada başka bir resim ortaya çıktı.

TikTok bu dönemin galibi oldu!

Pandemi ile birlikte TikTok uygulamasının indirme sayısı 2 milyarı aştı!

TikTok, ilk çeyrekte 1.5 milyar indirme yaptığını duyurdu ve bu sayıyı yaklaşık 6 ayda üçte bir artırmayı başardı. Mart ayına kadar, kullanıcıların% 70’i 18 ila 24 yaşları arasındaki Gen Z idi ve şimdi Gen X, Gen Y ve hatta Baby Boom adında 45 yaşın üzerinde kullanıcılar var. Twitter’daki bir diğer değişiklik de bilgi paylaşımının çok yoğun olması. Kullanıcıların % 34’ü Instagram’daki zamanlarını Twitter’a aktarıyor.

Influencer pazarlama bütçeleri %70 artacak!

Koronavirüs, önceden planlanmış reklam kampanyalarında % 34, reklam kampanyaları sırasında % 45 ve ilerideki reklamlarda % 45 azalmasına rağmen, tüketicilerle yapılan araştırmalar markaların reklamları kesmemesi gerektiğini gösteriyor. Kantar küresel anketine katılan 35.000 tüketicinin yalnızca % 8’i markaların reklamı durdurması gerektiğine inanıyordu. Çalışma ayrıca markaların % 41’inin reklam harcamalarını koruyacağına veya artıracağına işaret etti. Başka bir araştırma, markaların % 22’sinin reklam bütçelerini artırdığını gösterdi.

Tıklama başı maliyet azalırken, tıklama başı maliyet aynı kaldı veya azaldı. Bu, yüksek bir reklam yatırımı getirisi sağlar. Markaların dijital pazarlama fırsatları var. Sosyal medya ve influencer pazarlama en önemli önceliklerdir. Genel toplam düşmesine rağmen, influencer pazarlama bütçesinin bu yıl % 70-75 artması bekleniyor.

blank

Instagram influencer’ları 2,9 milyondan fazla etkileşim aldı!

Influencer pazarlamanın en aktif olarak kullanıldığı, tüm sosyal medya kanallarının en aktif kullanıldığı dönem olan bu tür pandemi sürecini görüyoruz. Instagram canlı yayınlarının kullanımı artmış olsa da sosyal medya kanallarında AR kullanımı da artmıştır. “Instagram filtreleri ve oyunlaştırmanın artırılmış gerçeklik (AR) alanında büyük bir atılım yapıldı. 1 milyon Instagram influencer gönderisi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, dönem boyunca en çok kullanılan hashtag’ler #coronavirus, # covid19, #covid, # pandemic ve #coronavirus salgını oldu. Etkileyicilerin toplam etkileşim sayısı 2,9 milyonu aşıyor. Koronavirüs döneminde sosyal ilgi alanları ve bilgi içeriği de giderek daha önemli hale geldi. En çok #evdekal hashtaginin kullanıldığı söylense de 480.000 gönderi 1,5 milyardan fazla etkileşim almayı başardı.

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.